Korkunç Ivan
Korkunç Ivan Oğlunu Ölüdürüyor - Ilya Repin
Korkunç Ivan
Korkunç Ivan
Korkunç Ivan Oğlunu Ölüdürüyor - Ilya Repin
Korkunç Ivan Oğlunu Ölüdürüyor - Ilya Repin
PlayPause
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Korkunç Ivan & Ilya Repin

   Rusya imparatorluğunun temellerini atmış, politik kariyerinde başarılara imza atmıştır. Aynı zamanda askeri bir deha olarak görülen Ivan'a "Korkunç" lakabını takılmasının sebebi neydi? 

 

Oğlunu Öldürmesi ve daha birçok sebep...

 

Gelini hamile Yelena'yı sarayda sarayda iç çamaşırıyla gezerken gören İvan gelinini azarlar. Bu sırada oğlu müdahale ederken İvan elindeki asayı oğluna vurur ve ölümüne sebep olur... (1582) 

 

Kendisine gelen elçiler gelenek gereği şapka çıkarmadı diye, şapkalarını kafalarına çivilemiştir...

 

Bugün Moskova'nın sembolü haline gelen Aziz Vasil Katedrali'ni yaptırmıştır. Bir daha kimseye benzer eser yapmasın diye mimarın gözlerini kör ettirmiştir...

 

Ivan'ın tüm bu zulümlerini sevgisizliğe bağlıyorum. Babası suikast sonucu öldürülmüş, 3 yaşında tahta çıkarılmıştır. Annesi ise o 7 yaşındayken ölmüştür. 

 

Çevresinde sürekli ona baş eğen insanlar görüyordu, aynı zamanda ona saygı duymadıklarını anlamıştı. Bu tezatlık da zihnini bulandırıyordu. (2) - 1560 yılında eşinin ölümüyle nevrozları ilerleme kaydetti ve "Korkunç" bir kişilik ortaya çıkardı. 

 

18 Mart 1584'de satranç oynarken ölüyor. 1960 yılında mezarı kazılıyor ve yapılan incelemeler sonucu bedeninde civaya rastlanıyor. Tıpkı babası gibi kendisi de suikaste uğrayarak ölüyor.

 

 

(1) Resim:  İlya Repin'in - Korkunç İvan Oğlunu öldürüyor (1885)

 

(2) Ryazan Üniversitesinden, Rus tarihi profesörü Alla Sevastianova'nın sözleri

 

Info

Date:  10 Ocak, 2020
Kategori: Grafik Tasarımı, Sosyal Medya Post Tasarımı