Miguel De Unomuno
Miguel De Unomuno
Miguel De Unomuno
Miguel De Unomuno
Miguel De Unomuno
Miguel De Unomuno
PlayPause
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Miguel De Unomuno;

18 Dil bilen yazarın hayat felsefesi; 

Biz onu tanıtmadan önce “Sis” kitabında kendisi kendisini şöyle tanımlar;

“—Don Miguel de Unamuno’yu tanıyor musun?

— Evet, gazetelerde onunla ilgili bir şeyler okumuştum. Kimsenin aldırmadığı gerçekleri söylemeye kendisini adamış, tuhaf adamın birisi olduğu söylenir…”

Bunlara ek kendisi “varlığı” baştan ele alarak varoluşçu felsefenin derinlerine inmiş; yaşamı, toplumu, cinsel ve ikili ilişkileri yorumlamaya çalışmıştır. Bu yorumları topluma, bazen iktidara ters düştüğü için sürgün hayatı yaşamıştır.  

Anlatıldığı gibi tuhaf biridir Unomuno. Öyle ki 18 dil bilmektedir. Sadece Varoluşçu yazar Kierkegaard’dan etkilenip, yazarı daha iyi anlamak için yazarın dili Danca’yı öğrenmiştir. 

Hayatı sis gibi algılar. Yaşamın muğlak, yarı anlaşılmaz görüntülerden oluştuğunu savunur. “Hayat, bir SİS’imiş; var olan her şeyin üzerine usulca sinmiş…”der Unomuno.  Hayatı sis gibi algılayan bir diğer yerli yazarımız da “Tevfik Fikret”tir. bknz: “sis” şiiri… 

Varoluşçu felsefesini yorumlamak gerekirse Sartre’ın tanrısız varoluşçu yaklaşımı yerine, Unomuno tam tersine tanrıyı dahil ederek,  Tanrı’yı bireysel varlığının ve ölümsüzlük arzusunun en kutsal noktasına yerleştiriyor.

Info

Date:  10 Ocak, 2020
Kategori: Felsefe & Psikoloji