Skip to main content

Bir Grafik Tasarımı Aracı Olarak Figma

Bir Grafik Tasarımı Aracı Olarak Figma

Daha önceki blog yazılarımız tasarımlarımızı nasıl iyileştirebileceğimiz üzerineydi. Bu yazımız tasarlama sürecinizin kendisiyle ilgili. Daha hızlı, daha pratik, daha konforlu bir tasarım süreci için dikkate değer bir içerik olacağını umuyorum.

Özellikle Adobe Illustrator ve Photoshop gibi klasik görsel editörlerin dışına çıkmak, farklı tasarım senaryoları oluşturmak ve keşfederek tasarlamaktan zevk almak istiyorsanız Figma sizin için iyi bir alternatif olabilir.

Figma‘yla Tanışalım

Figma aslında web sayfası, mobil uygulama ve her türlü arayüz tasarımını tasarlayabilmeniz için geliştirilmiş bir grafik editörüdür. Bunun yanı sıra tasarımlarınızı prototipleyerek önizleyebilirsiniz.

Ayrıca Figma, Figma Community adında bir topluluğa sahiptir. Topluluk üyeleri ücretsiz olarak tasarım içerikleri, template’ler, grafikler, widgetlar, ve plug-in’ler paylaşır.

Kullanıcıların kendi profillerini oluşturabileceği ve ücretsiz içerikler indirebileceği Community ilham almak için harika bir kaynaktır.

Neden Figma Kullanmalısın?

Grafik tasarımcılar için en büyük avantajı Hem Vektör  Hem Pixel destekli çalışması gösterilebilir. Bu sayede Photoshop ve Illustrator arasında geçiş yapmadan tek editörle tasarım yapabilirsin.

Ayrıca tek bir dosya üzerinde aynı anda birden fazla tasarımcı çalışabilir. Bu özelliğiyle ekiple birlikte çalışan veya ajans içerisinde yer alan tasarımcılara büyük avantaj sağlıyor.

Dosyaların asla silinmez. Dosyalarına istediğin her an her yerden ulaşabilirsin çünkü Figma bulut tabanlıdır ve çalışmak için internetiniz olması yeterlidir. ve Ücretsiz.

Son Olarak…

Figma’nın bir arayüz tasarımı editörü olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla dijtal tasarım çalışmalarınızda profesyonel sonuçlar elde edemeyebilirsiniz.

Ancak biraz önce bahsettiğimiz özelliklerin tasarım yapma sürecinize pek çok faydası olacağını umarak grafik tasarım çalışmalarınızda değerlendirebileceğiniz alternatif bir editör paylaşmak istedik.

Adobe illustrator’a benzer arayüzü sayesinde çok kısa sürede öğrenerek alışacağınızı ve tasarım süreçlerinize dahil edeceğinizi umuyorum.

Şimdi Keşfet.